Toimintakalenteri

.22-ammuntavuoro Lahnuksessa
torstai 23 elokuu 2018, 18:00 - 20:00

TaRulla on .22-ammuntavuoro sekä keskiviikkona että torstaina klo 18.00 – 20.00, joka viikko muutamia erikoistapahtumia lukuun ottamatta. Ota oma ase, patruunat, kuulosuojaimet. Aseluvat ja vakuutustodistus tarkastetaan. Jos haluat jäsenhintaisen ratamaksun 5 € ota myös TaRun jäsenkortti (muuten 10 €).

Valvoja on paikalla ainakin 18.00 – 18.30. Ellei ketään ole tänä aikana tullut paikalle, valvoja saattaa poistua. Jos tarvitset laina-asetta, sovi siitä valvojan kanssa pari päivää ennen vuoroa. Ammunta on pääasiassa 50 m matkalta, mutta osallistujat voivat sopia myös pistoolilla ampumisesta 15 m / 20 m. Radalla on vanerit taulujen kiinnitykseen, valmiit pienoiskiväärin kohdistustaulut sekä viralliset ampumahiihtotaulut (11,5 cm / 4,5 cm), jotka saa ampumavalmiiksi aina uudestaan ampumapaikalta köydestä vetämällä. Ampuminen on siis nopeata ja vaivatonta. Ammunnan on loputtava viimeistään 20.00 ja hylsyt kerätään lopuksi roskikseen. Valvojalta saa kuittauksen ampumapäiväkirjaan. Paikalla on juomavettä, vessa, suihku sekä pukuhuone. Pimeällä taulut sekä ampumapaikka ovat valaistut.

Lahnuksen .22-radasta löytyy tietoa AMRY:n kotisivuilta: http://www.espoonampumarata.fi/ammunta#TOC-Pienikaliiperisten-.22LR-rata

Valvojat elokuussa:

  • ke 1.8. Heikki Valkonen
  • to 2.8. Tuomas Huokuna
  • ke 8.8. Riikka Aakula
  • to 9.8. Panu Korpela
  • to 16.8. Tuomas Huokuna
  • to 23.8. Hannu Valkonen
  • to 30.8. Panu Korpela, Kari Kuusinen


Riikka Aakula: 040 584 7319 / riikka.aakula (a) tapiolanreserviupseerit.fi
Tuomas Huokuna: 044 255 3903 / tuomas.huokuna (a) tapiolanreserviupseerit.fi
Panu Korpela: 040 557 4747 / panu.korpela (a) tapiolanreserviupseerit.fi
Kari Kuusinen: 040 765 2918 / kari.kuusinen (a) tapiolanreserviupseerit.fi
Hannu Valkonen: 040 555 5388? / hannu.valkonen (a) tapiolanreserviupseerit.fi
Heikki Valkonen: 040 552 9530? / heikki.valkonen (a) tapiolanreserviupseerit.fi

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Paikka Lahnuksen ampumarata, Lahnuksentie 37, Espoo